Greška
  • Greška pri učitavanju izvora podataka

Ulomci duše I.

hodocasce( Ponedjeljak, 22. 10. 2012.) Svako očekivanje i traženje od Boga da nam molitva treba biti u neuobičajenim i izvanrednim darovima jezikâ ako je prâva, bila bi iskušavanje i ucjenjivanje Duha

Svetoga nekim izvanrednim znakovima koji bi zadovoljili našu taštinu i nedostatak vjere u Isusa Krista. Tako bi se svrstali u sektu gnostikâ, koji su držali kako su od Boga izabrani za tajno znanje - gnozu i spoznaju druge podcjenjujući i isključujući iz otajstva i plana Božjega spasenja. Međutim sv. Ivan evanđelist nam poručuje da je «Bog tako ljubio svijet i poslao nam svoga Sina Jedinorođenca, da nitko od nas ne propadne već da ima život vječni» u Njemu. Stoga je svaki vjernik kršćanin pozvan, rasti u zdravoj kršćanskoj duhovnosti usklađujući svoj život prema Božjoj riječi i zapovijedima, otkrivanjem i prihvaćanjem Božjega plana i volje u svojemu životu. (Tomislavgrad, 19. ožujka 2006.)

U pripremama za utakmice na europskom nogometnom prvenstvu EURO 2008. Austrija – Švicarska, izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Slaven Bilić u razgovoru s novinarima 16. lipnja 2008. dao je zanimljivu izjavu. Rekao je da se hrvatski nogometaši uz kondicijske i nogometne priprave, imaju i duhovne priprave za nastupe na utakmicama. Prije odlaska na europsko nogometno prvenstvo budući da su svi igrači vjernici posjetili su Međugorje uz sudjelovanje na molitvi, Misi i pričesti za Božju pomoć, što smatraju važnim za voljnu motiviranost. Igrače je posjetio i karizmatik don Zlatko Sudac s njima razgovarao i davao im duhovnu pomoć i moralnu podršku. Ovaj duhovni dio u čovjeku uz bliski odnos sa razgovorom s igračima, hrvatski nogometni izbornik smatra potrebnim i važnim. I jer se nisu oslanjali samo na svoje snage već i u Božju pomoć pobjeđivali su, a lakše će i poraz podnijeti. Ovo bi i nama vjernicima jako koristilo da prihvatimo i usvojimo za rast u svom duhovnom životu. (Tomislavgrad, 16. lipnja 2008.)

Kafići

Kafići su u suvremenom svijetu i životu postali izvrstan način zarade njihovim gazdama i nametnuta nužna mjesta sastajanja mladih ljudi. Njihovi posjetitelji u nutrini vičući traže smisleniji život često u besmislu, krivom društvu, dokolici, dimu cigareta i alkoholu što vodi i teškim ovisnostima. Nažalost, često ne nalazeći pravi život i rješenje problema, jer ga traže na krivom mjestu i na pogrješan način. (Tomislavgrad 17. listopada 2008.)

Anđeli

Čini se da je lako vjerovati ili ne vjerovati u postojanje ili nepostojanje anđela, negdje na nebu ili u dalekoj budućnosti kao savršenih i izvantjelesnih bića koji nemaju velike veze s  nama i životom. To može biti izraz naše vjere ili nevjere, kao i povod za sporenje ili sukobljavanje među ljudima različitih životnih nadzora. Ima  još i drugih anđela, a to su oni među nama. Oni nemaju krila, ali je njihovo srce sigurna luka za sve koji su upali u nevolje u burama života. Budimo jedni drugima dobri anđeli čuvari! (Tomislavgrad, 14. studenoga 2008.)

Vanzemaljci

O postojanju života izvan naše zemaljske stvarnosti i plavoga planeta u drugim dimenzijama, imamo slobodu i pravo razmišljati o čemu postoje različite teorije. Spoznaja da smo jedini oblik života u našoj i drugim galaksijama, možda nas obuzima strahom i osjećajem usamljenosti, ali isto tako i spoznajom o čovjeku kao vrhuncem, uzvišenim i vrijednim Božjim stvorenjem.

Čini se da su neriješena pitanja i tajne, ljudima kroz povijest uvijek bili novi poticaj, stvaralačka i pokretačka snaga za napredak, razvoj i usavršavanje. Ljudi su otišli do Mjeseca, Marsa i diljem svemira sa svemirskim brodovima i sondama, koji su njihove ispružene ruke i oči - svladali put do dalekih zvijezda.

Međutim, čovjek još uvijek unatoč tehnološkom razvoju i napretku, teško svladava kratki put od svoga uma do srca od sebe do drugoga čovjeka. Sad za sad s drugim oblikom života nismo uspostavili kontakt u pravom smislu riječi i još su nam izvanzemaljci stranci. A jesmo li i koliko smo mi jedni drugima stranci i izvanzemaljci? (Tomislavgrad, 21. studenoga 2008.)

Otkriti ljepotu svoga kraja

U današnje vrijeme osobito mladima nije mnogo stalo do prirodnih ljepota ili povijesnih znamenitosti, nego do dobroga provoda i bančenja. Tako su profesori maturante iz jednog hercegovačkoga mjesta za ekskurziju doveli u Veneciju na trg svetoga Marka. Dvoje maturanata hodajući razgovaraju: „A gdje nas dovedoše?!“

I sami smo svjedoci kako osobito mladi ljudi ako ikako mogu odlaze iz svog rodnog kraja u potrazi za poslom i brizi za egzistenciju. Isto tako dosta se ljudi iz naših krajeva stide svojega mjesta, tradicije i običaja pa ne primjećuje niti cijene njegove prirodne ljepote, kulturološko blago, folklor ili glazbu. Žele upoznati druge države, gradove, narode i kulture. Dobro je upoznati i cijeniti svjetske ljepote, običaje ili glazbu, ali nadasve potrebno otkriti vrijednost i ljepotu svoga kraja, ljudi i kulture. A toliko je prirodnih ljepota u B i H i domovini Hrvatskoj. Samo ih trebamo otkriti i voljeti!

Dosta je žalosno kako smo isto tako nemarni za naše prirodne ljepote i kulturno blago. Tako sam nedavno s prijateljem posjetio vodopad Kravica u blizini Ljubuškoga. Sa žalošću smo primijetili da nadležni i oni koji se brinu za to mjesto, ništa nisu poboljšali jer je sve isto kao i prije sedam godina kad sam tu dolazio. A koliko samo i stranaca tu dolazi?! (Tomislavgrad, 12. prosinca 2008.)