Greška
  • Greška pri učitavanju izvora podataka

Nekoliko navoda iz Biblije o ognju i požaru

oganj( Četvrtak, 23. 8. 2012. - Don Ilija Drmić) Ovih dana još uvijek bukte požari diljem Hrvatske i svijeta. Biblija je puna različitih slika i usporedbi s ognjem i požarima.

Ovdje donosimo samo nekoliko njih da bismo mogli malo meditirati o tome, a i da bismo mogli moliti se osobno i zajednički, napose za vrijeme svetih misa da BGog utiša oganj i pomogne svima koje je oganj pohodio.

I stade narod zlobno mrmljati u Jahvine uši. Kad to ču Jahve, planu gnjevom. Jahvin oganj izbi među njima i spali jedan kraj tabora. Narod zavapi Mojsiju, a Mojsije se pomoli Jahvi i oganj se utiša. Ono se mjesto prozva Tabera, jer je Jahvin oganj ondje zaplamtio na njih. (Br 11,1-3).

2.

Iz Hešbona oganj suknu,

plamen iz grada Sihonova,

sažga Ar moapski,

proždrije visove arnonske. (Br 21,1-2).

3.

I dođe mi riječ Jahvina: 2"Sine čovječji, okreni lice k jugu i prospi besjedu prema jugu te prorokuj protiv šume u kraju negepskom. 3Reci šumi negepskoj: 'Poslušaj riječ Jahvinu! Ovako govori Jahve Gospod: Evo, zapalit ću usred tebe oganj i on će proždrijeti u tebi svako drvo, zeleno i suho! Razgorjeli se oganj neće utrnuti dok sve ne izgori od sjevera do juga. 4I svi će vidjeti da sam ja, Jahve, zapalio taj oganj i neće se ugasiti'." (Ez 21,1-4).

4.

Pred njim oganj proždire,

za njim plamen guta.

Zemlja je ko vrt rajski pred njim,

a za njim pustinja tužna.

Ništa mu ne umiče.

Nalik su na konje,

jure poput konjanika.

Buče kao bojna kola,

po gorskim vrhuncima skaču,

pucketaju ko plamen ognjeni

kad strnjiku proždire,

kao vojska jaka u bojnome redu. (Jl 2,3-5).

5.

"Onomu naprotiv tko bi sablaznio jednoga od ovih najmanjih što vjeruju, daleko bi bolje bilo da s mlinskim kamenom o vratu bude bačen u more."

"Pa ako te ruka sablažnjava, odsijeci je. Bolje ti je sakatu ući u život, nego s obje ruke otići u pakao, u oganj neugasivi. I ako te noga sablažnjava, odsijeci je. Bolje ti je hromu ući u život, nego s obje noge bit bačen u pakao. I ako te oko sablažnjava, iskopaj ga. Bolje ti je jednooku ući u kraljevstvo Božje, nego s oba oka biti bačen u pakao, gdje crv njihov ne gine niti se oganj gasi. (Mk 9,42-48).