SVEČANO PROSLAVLJEN TRANZITUS

Navečer 3. listopada 1226. godine iscrpljen mnogim bolestima, pokorom i opečaćen Kristovim ranama, sv. Franjo Asiški nalazi snage, širi svoje ruke i kliče „Dobro mi došla, sestro moja smrti!“ Traži od braće da ga prenesu u njegovu milu Porcijunkulu. Ondje zamoli da mu iz Ivanova Evanđelja (Iv 13, 1-15) pročitaju Isusov oproštajni govor i izvješće o pranju nogu. Potom braći razdijeli komadiće kruha. Zatraži da ga polože na zemlju gologa, raširi ruke kao na križ. Braća mu pjevaju „Pjesmu stvorova“. Potom sv. Franjo s njima otpjeva psalam 142. i preminu u dobi od 44 godine. Ovozemaljski život sv. Franje ne znači ni bol, ni tugu nego radosno slavljenje i zahvalu Stvoritelju svih dobara i darovatelju tolikih milosti.

Sjećanje na njegov prijelaz k Ocu na nebo franjevačka zajednica svečano liturgijski obilježava Tranzitusom, obredom preminuća. Tako je i jučer u našoj bazilici nakon misnog slavlja u 18h, obred preminuća sv. Franje započeo svečanom procesijom. Framaši, svjetovni franjevci, časne sestre i svećenici s upaljenim svijećama ulaze u crkvu u kojoj su za vrijeme obreda ugašena svjetla. Tranzitus je predvodio gvardijan fra Bože Milić. Čitanja su čitali č.s. Anđela Pervan, župnik fra Hrvoje Miletić, framaš Mislav Stanić, ministra svjetovnog reda Marija Dilber, a svojim sviranjem i pjevanjem je predivno uveličao zbor Frame.

Nakon obreda fra Nikola Jurišić je pozvao franjevačku obitelj: svećenike, časne sestre, trećare, framaše i sve prisutne vjernike na druženje uz okrepu u veliku dvoranu ispod franjevačkog muzeja.