Gvardijanova Uskrsna čestitka

B L A G O S L O V LJ E N  U S K R S

Dragi moji Duvnjaci!

Kroz korizmene dane bijahu mi pred očima nekoliko desetaka naših praznih sela. Čim se prepustim uskrsnoj radosti, proviri mi čežnja, kad će se vratiti život u tih stotine ili tisuće praznih  kuća? Jedna trećina ili desetak tisuća su Vas napustili svoj zavičaj. Negdje ste u tuđini. Duvanjsko polje i brežuljci ostaše neobrađeni i zarasli. Vidim Vaše križeve, ali još ne nazirem zavičajno uskrsnuće. Ima li nade i za naše Duvno, koje ima korijen od 3 tisuće godina?

Razmišljanje o križu i uskrsnuću Sina Božjega, Isusa Krista je poruka nade. To je poruka pobjede nad smrću. Uskrsli uspostavlja novu dinamičnu zajednicu nade. Ta svetopisamska nada govori o „Svetom gradu – novom Jeruzalemu – silazi od Boga s neba(Ot 21,2). A prorok Ezekijel najavljuje da je ime tog grada „Jahve s nama(Ez 48,35).  Sve to znači da spasenje i novi život dolazi od Boga i u zajedništvu Božjega naroda.

Uskrs bi bio osmišljenje života Božje zajednice u punini. Jesmo li na tom putu koji vodi u zajedništvo spašenih? On, Krist nam daje nadu i sigurnost: „Tko vjeruje u mene, ako i umre, živjet će( Iv 11,25). Idemo li putem ususret Uskrslom? Zato nam je potrebno svjetlo vjere i Božje milosrđe. S tim darovima dolazi sigurna budućnost i za naš zavičaj. Svima Vam želim:

BLAGOSLOVLJEN USKRS 2016.!!!

Fra Ante Pranjić, gvardijan