Duhovna obnova u našem samostanu

duh-obnova( Četvrtak, 29. 9. 2011. - Miriam) U srijedu, 28. rujna, u našem je samostanu održana redovita mjesečna duhovna obnova za svu braću Hercegovačke franjevačke provincije.

Duhovna obnova počela je okupljanjem, kavom, te molitvom Srednjeg časa, nakon kojeg je sve pozdravio gvardijan fra Ante Pranjić, te je fra Danko Perutina, pročelnik Vijeća za duhovnost riječ dao fra Ivanu Landeki st., predvoditelju obnove.

Fra Ivan je govorio o postu u povijesti i tradiciji Crkve. On, inače, redovito vodi i seminare posta i molitve u Međugorju, te je na zanimljiv način izlagao o ulozi i svrsi posta, o vrijednosti i potrebi ove asketske vježbe, često spominjane u Svetom pismu, kao i u tradiciji Crkve, koju uvijek treba vezati uz molitvu i milostinju. Nakon 45-minutnog izlaganja, uslijedila je stanka, koju su neki iskoristili za svetu ispovijed, a drugi za razgledavanje samostana i okoliša te radova koji su u tijeku u starom dijelu samostana te u novoj zgradi pored samostana u kojoj će biti muzejski postav.

U podne je slavljena sveta misa koju je predvodio Provincijal u koncelebraciji s gvardijanom, predvoditeljem obnove i još četrdeset svećenika.

Propovijedao je fra Ivan na temelju dnevnih čitanja i teme obnove, naglasivši potrebu osobnog, nepodijeljenog opredjeljenja za Krista i Evanđelje.

Na misi su lijepo pjevali i čitali postulanti i novaci. Na kraju se nazočnima obratio i provincijal fra Ivan i posebno pozdravio najmlađu braću, postulantima je ovo prva duhovna obnova. Zahvalio je svima na dolasku, domaćinima za doček, te pozvao na molitvu za bolesnu braću. Nakon svete mise u samostanskoj blagovaonici na ručku je bilo šezdeset braće sudionika obnove.