Drugi dan Devetnice i izložba fotografija

img_2941( Ponedjeljak, 4. 7. 2011. – Anna – Maria Križanac) Drugog dana devetnice sv. Nikoli Taveliću (02.07.2011.) svečano misno slavlje predvodio je otac  Ervin, rodom iz Rijeke,a na službi u Zagrebu. U propovijedi je, okupljenom puku, objasnio kako se blagdan Bezgrešnog  Srca Marijinog počeo slaviti u Francuskoj početkom 17.stoljeća.

Također je i podsjetio na jansenističku pobožnost bez srca i upozorio okupljene kako je osoba potpuna tek ako spoji osjećaje s vjerom, umom i pameću te je savjetovao da otvorimo svoja srca i unesemo ih u sve što radimo kako bismo na ove načine mogli uživati mesijansku radost. Propovijed je završio pričom o mladiću, koji iako dolazi iz ateističke obitelji, želi više od svega upoznati Boga.

U 19.30h u dvorani je počela izložba fotografija pod nazivom „Korak iza stvarnosti “  Tončija Staničića, hrvatskog diplomata u Mostaru,koji svoje slobodno vrijeme provodi s fotoaparatom u ruci. Iako se obično fotografijom zaustavi trenutak vremena i prostora, za fotografije gospodina Stančića slobodno možemo reći da su motivi u stalnom pokretu,da želi fotografijom ovjekovječiti ne samo taj trenutak nego ga produžiti tako da gledatelji imaju dojam kako će se fotografija svakog trenutka pokrenuti i ući u prostor pored njih. No, iznad svega fotografije gospodina Stančića predstavljaju zanimljivu igru sa svjetlom koje čas miruje, čas titra, čas je statično,čas je dinamično i tako na vlastiti način prikazuje promjenjivost svega jer je samo izmjena stalna.

Domaćin okupljenome mnoštvu  u dvorani bio je duvanjski gvardijan fra Ante Pranjić, a izložbu je otvorenom proglasio gradonačelnik Tomislav Grada g. Ivan Vukadin. Osim njih okupljenom mnoštvu se obratio i sam gospodin Tonči Stančić.