Obred preminuća sv. Franje

img_5943(Srijeda - 5.10. 2011. - Nives Pranjić) U ponedjeljak, 3. listopada, u predvečerje svetkovine sv. Franje Asiškoga, slavili smo obred njegova preminuća. Veliku ulogu u cijelom slavlju imali su, naravno, naši framaši.

Uz prigušena svijetla i prilagođenu atmosferu, glazbena sekcija frame otpjevala je riječi Franjine molitve:

„Bože moj, dopusti mi, aleluja
mira Tvog da budem glas, aleluja.

Ima li mržnja bilo gdje, aleluja
daj da ljubav nosim tu, aleluja

Ima li sumnja bilo gdje, aleluja
daj da vjeru nosim tu, aleluja

Ima li očaj bilo gdje, aleluja
daj da nadu nosim tu, aleluja

Ima li žalost bilo gdje, aleluja
daj da radost budem tu, aleluja

Ima li tama bilo gdje, aleluja
daj da svjetlo budem tu, aleluja.

A za to vrijeme je ostatak framaša u maloj koloni unosio crvene svjećice koje su polagali na veliki Tau, koji je bio položen ispred Oltara.

Tada se okupljena zajednica poziva na sabranost, i nakon što svi sjednu počinje čitanje izvješća o preminuću našeg svetog oca Franje, uz kratku glumačku izvedbu samog obreda preminuća…

„Dobro mi došla sestrice smrti,

Dobro mi došla ti.

Tako si tiha i mila, tako nečujna

I nijedan smrtnik ti ne može umaći.“

Uz te Franjine riječi, glazbena sekcija frame pjesmom je dočarala cijeli obred i dirnula sve koji su bili prisutni.

„Nemojte se, sinovi i braćo, žalostiti zato što se čak to dogodilo, jer otac sirota, Bog će nas tješiti svojom svetom utjehom; pa ako već plačete, plačite nad sobom, ne nad njim. Jer usred života u smrti smo,a on je iz smrti prešao u život.“ Riječi su to iz Izvješća brata Ilije o smrti svetog oca Franje, gdje nas također poziva i na sjećanje i molitvu: „Molite za njega, kao što je od nas prije tražio i molite njega da nas Bog  s njime učini dionicama svoje svete milosti. Amen.“

Nakon obreda, u prostoru Pastoralnog centra, organizirana je mala zakuska i  druženje (a bilo je i poklona), koji su još više uljepšali ovaj događaj.

Velike pohvale idu svim framašima i ostalima koji su sudjelovali, a posebno glazbenoj i dramskoj sekciji koji su ovo slavlje učinili posebnim i približili nas tako našem svetom ocu Franji.