Samostan dobiva novi izgled

bukovica i ostalo 014( Srijeda, 1. 6. 2011. - Borislav Petric) Radovi na rekonstrukciji i adaptaciji starog dijela Franjevačkog samostana u   Tomislavgradu, započeli su krajem mjeseca ožujka. Projektnu dokumentaciju za adaptaciju i rekonstrukciju je uradila tvrtka Arhitekt d.o.o. Mostar sa voditeljem projekta Davorom Smoljanom, dipl. ing. arh.

U samostanu će biti osam apartmana (radna i spavaća soba i kupaonica), dvije bolesničke sobe, zajednički WC-i, primaća soba, čitaonica, zajednički prostori i prostori župnog ureda.

Projektom adaptacije i rekonstrukcije predviđeno je rušenje međukatne drvene konstrukcije i betoniranje armiranobetonskih međukatnih ploča. Sva drvena konstrukcija je srušena i zdrave grede ostavljene i složene. U međukatnim konstrukcijama je bilo dosta šuta koji je služio kao izolator.

Nakon rušenja pristupilo se šalovanju i betoniranju armiranobetonskih ploča. Ploče su debljine 15 cm. Projekt konstrukcije je uradio, sada nažalost pokojni, Borislav Azinović, dipl. ing. građ.

Sa svih zidova je otučena žbuka, zidovi se peru pod tlakom i pripremaju za žbukanje. Sve građevinske radove izvodi tvrtka TOP d.o.o. Tomislavgrad.

Razvod novih vodovodnih i kanalizacionih cijevi je urađen. Vrše se pripreme za postavljanje elektroinstalacija. Instalacije grijanja su, također, u pripremi.

Na pročelju Samostana još su vidljive rane od Drugog svjetskog rata kao i utjecaji vremenskih neprilika. Zbog toga se ponovo pristupilo vađenju kamena u Gaju i sad se pila i priprema za zamjenu oštećenih dijelova oko prozora. Na istočnom dijelu je srušen pomoćni ulaz i ta strana dobiva još tri nova prozora. Prozori će bit uramljeni kamenim masivom od duvanjskog kamena. Cjelokupno pročelje će bit osvježeno novom bojom.

Obnovom starog dijela samostana cijeli kompleks će zablistati u punom sjaju.

Fotogalerija: